Mar Baselios Public School - Achievements

Home Achievements

Shaping achievers in scholastic and co-scholastic fields is the main thrust of the school. Every year baselions knockout several prestigious state and national level 1st and 2nd prizes including several rolling trophies for prestigious elocutions, competitions, debates, discussions, various cultural items and sports items.

 

13th Oct 2016

 

 

 

 

 

16th Aug 2016

 

 

 

  • Devaduttan of class X and Devakrishnan of class IX acheived Karate Black Belt at Moses Memorial National open  Karate Cup 2016 Championship held at Jimmy George Stadium ,Thiruvananthapuram on 13th and 14th Aug 2016.

 

 

 

8th Aug 2016 

 

 

Ansa Ann Saji of VI has Second highest score in the assessment test held for ABACUS at the ABACUS KIDS ACADAMY Kottayam

 

CBSE Xth RESULT 2015-16

 

Overall Result

Total Students       : 61

Percentile 10(A1)    :11

Percentile 9 to 9.9   :21

Percentile 8 to 8.9   :13

Percentile 7 to 7.9   :14

Percentile 6 to 6.8   : 1 

A1 Holders

 

                                                                 1.Albert Philip Jacob           2.Alfred Philip Jacob       3.Alita Anna Shajan            

 

                                  

4.Ruben Aju George         5.Gautham S Abraham   6.Rohith Mathew      7.Ravishankar

 

                                 

 8.Sidharth Sunil            9.Thomas Joseph        10.Merlin Mariam Philip   11.Amal Rosh

 

  

 

 

 

 SMART BRAIN QUIZ COMPETITION

 

Junior Baselian team K.Madhavan Mohan,Andria Sunil of Std IX and Aishwarya B of Std VIII won First position in the state level finals conducted on 23rd May,2016 at Maneed ,Piravom.

They are awarded with a trophy and a cash award of Rs.35,000/-

 

 

 

RESULTS 2015-16

CONGRATULATIONS to all the Baselians who brought laurels to the school with their wonderful performance in Std XII CBSE Board Exam.

OVERALL RESULT

Total Students           -           36

Above 90%                -           5

Distinction                  -           24

First Class                    -          8

Second Class              -           2

 SUBJECT TOPPERS

 JAYDEV S (National Topper)

Physics       - 100

Chemistry        - 95

 

Maths               - 96

                                                                                  

1.      Athira Maria Somy                      Lisa Mary George                 Alen George 

English                 96                          Chemistry    95                          Chemistry   93

History                  95

Political Science 96

 

                                                             

Anita Thomas                                 Athul Chacko                                Renju Kurian 

Accountancy 95                                 Accountancy    95                            English     96

                                                          Business Studies  95                      Business Studies 95

 

                                                      

Mathew Jacob                                    Medha Vijayakumar                Seira Elizabeth Mathew

Economics          92                            English 96                              Chemistry     95 

 

Accountancy      95

 

Susanna Koshy

Biology             98

 

Chemistry           95

SOF Prizes (Science Olympiad)                                          Date:1st March 2016

 

 

 

 

 

SOF Prizes (Cyber Olympiad)                                          Date:29th Feb 2016

                                                                 

SPELLING BEE COMPETITION                                                     Date: 12/11/15                                                                    

                                                                      Date:12/11/15

 

 SAHODAYA KALOTSAVA WINNERS LIST

First Position

  • ·         Akash Krishnan of Std XII Secured First Prize for Violin (E), Category IV.

  •  

Second Positions

 

Category IV

  • ·         Mathew Jacob of Std XII Secured Second Prize for Essay Writing English and Extempore English.

Category III

  • ·         Gowri Parvathi R Nair of Std IX Secured Second Prize for Malayalam Recitation.

Category II

  • ·         Geethanjali.S of Std VII Secured Second Prize for Sanskrit Recitation.
  • ·         Haripriya.B of Std VII Secured Second Prize for Folk Dance.

Third Positions

 

 

Category IV

  • ·         Goutham Prenoj of Std XI Secured Third Positions for Sanskrit Recitation.
  • ·         Jacob Philip of Std XII Secured Third Position for Cartoon Drawing.

Category III

  • ·         Minna Ann Raju Secured Third Position for Folk Dance.
  • ·         Thomas Philip, Rohith Kurian and Nayana.S.Gopal of Std X Secured Third                    Position for Power Point Presentation.

·         Western Band Secured Third Position.

ü  Rosemary Jose.

ü  Kripa Ann.

ü  Hannah Liza Varghese.

ü  Rohin Thomas Kurian

ü  Nikhil Araham.

ü  Athul Chacko.

ü  Rohan Zachariah Sunny.

                      ü  Abraham George.

=======================================================================

Thomas Philip and Thomas John of Std X won First Prize for State level TCS Quiz Competition held at Cochi.

On 9th of Oct ,students of our Commerce stream participated in Astra Max Interschool Commerce fest at St.Jude Higher Sec.School.Mathew Jacob won the  Best Manager Award.

 

Goutham Prenoj and Sandra Betty of XI won IIIrd Prize (Cash prize of Rs.1000/-) for the  Debate competition held by Rotary Club of Kottayam North.

 

 

Gowri.S participated in Kathakali organized by Kerala Kalamandalam and she received a certificate and trophy in appreciation.

 

 

 

Roller Skating Championship

  • MOHAMMED NAHAN  and KEVIN GEORGE got selection to participate in State Level Roller Skating Competition.

 

  • Kevin George of class VII B won 2 Gold medals and one individual trophy and Mohammed Nahan of VII B won 1 Gold,1 Silder Medal and Individual Trophy
     at ANMET Roller Skating Championship Held at Excelsior School ,Kottayam

LOURDEAN BASKET BALL CHAMPIONSHIP

  • Our school won the runner up trophy

 

ROLLER  SKATING CHAMPIONSHIP

 

 

  • ·         Kevin George of Std VII Secured  2 Gold medals for ring 4 and ring 5,he also won the individual champion trophy.

  • Emy Susan George of Std V secured two second place .

  • Angela Rebecca George of Std VII secured IInd Place and a IIIrd place in two different Races held at the championship

 

  • Arman Subudhi of Std III secured IInd and IIIrd place at the championship
  •  Ann Skariah of Std V secured two IIIrd places at the championship

SAHODAYA CHESS CHAMPIONSHIP 

 

Sub junior category

  • ·         Ebin N Robert of Std VII won IInd prize

Junior category

  • ·         Rohith Kurian of Std X secured IIIrd prize

 COMMERCE FEST

  • For the Commerce Fest held at Excelsior on 7th Aug ,Mathew Jacob of Std XII Got the Best Manager Award.
  • Medha Vijayakumar and Mathew Jacob of class XII scored First Place for Mar Philoxinos Interschool Debate compitition conducted by Metropolitian Higher Secondary School ,Puthenkavu on 31st July 2015.
  • For Individual Category Mathew Jacob won Third place for Best speaker.
  • Results of International English Olympiad for the year 2014-15 

 

  • S.No

    CLASS

    NAMES OF STUDENTS

    STATE RANK

    1

    IV

    DANIEL JULIO KANDATHIL

    2

    2

    IX

    ALBERT JACOB

    3

    3

    II

    BHADRA S NAIR

    5

    4

    I

    KSHAMA ALEX

    9

    5

    I

    ARON SANTHOSH

    10

    6

    IX

    ROHIT KURIAN MATHEW

    11

    7

    V

    PAVAN PRADEEP

    12

    8

    VII

    RIJOSH JOE MATHEW

    13

    9

    X

    TARUN GEORGE THOMAS

    16

    10

Mar Baselios Public School, Manganam P.O, Near Devalokam, Kottayam-18 | Phone: 0481 - 2575160, 2576160 | Email: mbpskottayam@rediffmail.com

© 2017 Mar Maselios Public School, All Rights Reserved. Created by Dom Technolabs